Raylı AydınlatmaBir duvardaki objeleri, duvarın kendisini veya herhangi dikey bir yüzeyi aydınlatmak için ray ve armatürleri sagda gösterildigi gibi yerlestirin.
  1. Genellikle, ışığın gözleri kamaştırmamasi ve objelerin üstünde istenmeyen yansımaları engellemek için armatürler aydınlatılıcak alana 30 derecelik bir açıyla yönlendirilmelidirler. Genelde, ışığın yönlendiriliceği her bir obje için bir armatür kullanılır.
  2. Tavanın duvardaki objeden uzakligini ("B" den "C" ye) , asağidaki tabloda gösterilen şekilde hesaplayın.
  3. Raylı sistemin ("A" dan "B" ye) duvardan uzaklıgını, aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

(Örnek: Tablonun merkezinin tavana uzaklığı 1,5 m. ise tavandaki raylı sistemi duvardan 69 cm. uzakliga kurun) A'dan B'ye Location
cm. olarak
B'den C'ye Distance
m. olarak
33 cm 0,61 m
51 cm 0,92 m
69 cm 1,22 m
87 cm 1,52 m
104 cm 1,82 m
 

Duvar Yıkama

Dokusu olmuyan yüzeylerde, yaklaşık 2,7m. yüksekliği olan tavanda rayı duvardan 60cm. ila 90cm. arası uzaklıkta kurmanız gerekir. 2,7m. ile 3,4m. yüksekliği olan bir tavanda ise rayı duvardan 90-120 cm. uzaklıkta kurmanız gerekicektir. Armatürlerin aralıklarınıi rayın duvardan uzaklıgı ile aynı ölçüde tutulmasında yarar vardıir.

Duvar Sıyırma

Dokulu yüzeylerde (taş, tuğla, kumaş vs.) etkileyici gölgeler yaratmak için rayı duvardan 15-30 cm. uzaklığa kurun, armatürleri ise eşit aralıklarla ve asağıya dogru yönlendirirseniz istediğiniz sıyırma etkisini kolayca yaratabilirsiniz.

Vitrin Aydınlatma

Raylı sistem vitrin aydınlatmasında en çok rağbet gören aydınlatma şeklinden biridir. Parlak aydınlatma elde edilmek istenen vitrinlerde metal halide ürünler tercih edilen ürünler arasındadır. Metal halide ampullerin, güneş ışığının parlaklığına en çok yaklaşan ampuller olması dolayısıyla vitrinlerinizde günboyu ürünlerinizin fark edilmesini sağlıyacak akşamları ise normal bir gün ışığı kadar aydınlatıcaktır. Nokta efektli aydınlatmalar da ise halopar ampullu ürünler tercih edilebiliyor. Daha detaylı ve isteğinize uygun bir aydınlatma yapabilmek için lütfen bizimle bağlantıya geçin.

Ray aydınlatma armatürleriyle genel aydınlatma da sağlıyabilirsiniz. Armatürleri duvara çevirerek veya yönlendirme aydınlatması armatüründen akan ışıkla da mekanınızı istediğiniz şekilde aydınlatabilirsiniz.

Genel Aydınlatma

Ray aydınlatma armatürleriyle genel aydınlatma da sağlıyabilirsiniz. Armatürleri duvara çevirerek veya yönlendirme aydınlatması armatüründen akan ışıkla da mekanınızı istediğiniz şekilde aydınlatabilirsiniz.