Ev Aydınlatma

Günümüz ekonomisinde insanlar kendilerine yakın şeylere yatırım yapmaya meyilliler özellikle evlerine. Bunu yapabilmenin bütçeyi sarsmayan ve en kolay yollarından biride aydınlatmadır: Yapılacak doğru aydınlatma sadece bir aydınlık problemini çözmüyip bir de hayat kalitenizi yükselticektir.

Mesela tavana asıcağınız çarpıcı bir avize, dış aydınlatma ile evinizin vurgulanması, veya basit bir şekilde prize takılmış dekoratif bir masa lambası, aydınlatma dekoru tamamlaktan başka evinizin değerini de arttırır, bir atmosfer yaratır, kendi stilinizi anlatabilmeye yarar.

Aydınlatmanın ev sahipleri için en ekonomik yatırım olmasının nedeni, büyük tadilat masrafları edinmeden büyük değişiklikler yaratabilmesidir. İnsanlar evlerini hayatın günlük zorluklarından kaçılan bir liman olarak görürler. Doğru düşünülmüş bir aydınlatma konfor verici bir ton yaratır.

Aydınlatma ayrıca çok işlevseldir: Küçük bir odayı geniş bir oda gibi veya büyük bir odayı çok samimi kılabilir. İşte doğru ışığı seçebilmek için bir kaç ipucu:

*Odanın boyutlarını dikkate alın. Showroom a gelirken aydınlatılıcak odanın varsa bir resmini veya en azından ebatlarını yanıınızda getirmeniz, profesyonellerin sizi doğru yönlendirebilmesi açısından önemlidir. 

*Aydınlatmadan ne etki almak istediğiniz sorgulayın? Bütün odayı mı aydınlatmak istiyorsunuz, özellikle bir noktaya dikkat çekmek mi, veya bir alana ışık efekti vurgulamak için mi?

*Dizaynda kalite ve ustalık arayın. Unutmayınki aydınlatma odada gün boyu kapalı olduğunda bile gece yandığındaki kadar güzel gözükmeli.