Havuz ( Su Altı ) Aydınlatma

Sualtı aydınlatma sistemi, havuz iç kaplama aydınlığının arttırılması ile havuz yüzeyinde gizli yansımalar efektini azaltır. Ayrıca, yüzücülerin hareketleri, eğitmen ve seyirciler tarafından daha rahat görülebilir. Geceleri ise, bu tür havuzlar sualtı sistemi olmayanlara göre daha hoş görüntüye sahip olur. Ancak sualtı aydınlatmanın en önemli özelliği, yüzme  havuzunda daha fazla güvenlik sağlamasıdır. 

 
 
Işık kaynakları genellikle havuz  boylamasına, enlemesine takılan aydınlatma armatürleri içinde yerleştirilir. Böylece ışık özellikle yarışma sırasında yüzücüleri rahatsız etmeden en kısa mesafeden suya girmeli. Dar ışık dağlımı sağlayan projektörler kullanılabilir. Su yüzeyinde tamamen iç yansıma oluştuğundan ve yansıyan ışık  havuz  yanlarını ve dibini aydılatmaya yöneldiğinden yüzücü ve havuz çevresindeki seyircilere gelme riski yok. Daha fazla verim almak için  havuz  iç kaplamarının yansıtıcı özelliği mümkün olduğunca yüksek olmalıdır. 


Su yüzeyinde iç yansımalardan maksimum yararlanmak için aydınlatma armatürleri su seviyesinin 1.0 m altına yerleştirilmelidir. Derin ve dalış  havuzlarında su seviyesinin 3 m altına ikinci aydınlatam şeridi yerleştirilmesi tavsiye edilir. 


İki temel sualtı aydınlatması tipi vardır: kuru ve ıslak oyuk uygulamaları. Islak oyuklar için  havuz  duvarlarına özel gömme aydınlatma armatürleri yerleştirilir. Kuru oyuklarda ise aydınlatma armatürü suyu çeken deliğin altına yerleştirilir. Kuru oyukların birtakım avantajları mevcuttur. 
  • güvenlik açısından kurulumu kolay 
  • aydınlatma armatürleri kolayca ayarlanabilir
  • servis koridorundan ya da havuzun dışındaki çukurdan daha kolay bakım 
  • bütün modern lambalar kullanılabilir
Etkin sualtı aydınlatması,  havuz  yüzeyinin metre karesi başına 1.000 - 1.500 lümen sağlayan kurulum gerektirmektedir. 


Daha önce de belirtildiği gibi, sualtı aydınlatmanın kendine göre çekiciliği ve avantajları vardır. Yukarıda belirtilen tasarım standartları, kötü uygulamalardan kaynaklanan yansımaları azaltmak için değil, havuz salonunda iyi bir üst aydınlatmayı tamamlamak üzere hazırlanmıştır. Ayrıca, hiçbir sualtı aydınlatması kötü tasarlanmış cehe gün ışığı aydınlatmasından kaynaklanan aşırı parlak yansımaları da düzeltemez.