Hangi Aydınlatma Armatürünü Seçmeliyim?

Aydınlatma armatürü bir aydınlatma gerecidir, özünde estetik bir obje değildir. Bu nedenle bir oda aydınlatılırken ışığın kalitesi, koşulu dikkate alınmalıdır. 

Bir yapay aydınlatma sisteminin tasarımı yapılırken; standartlarda belritilenlerin yanı sıra, kullanıcıların özel ihtiyaçları, mekanın kullanımı ve psikoljik ihtiyaçlar ile ilgli de bilgi edinilmesi gerekmektedir. Işık kaynakları seçilirken; kullanım amacına en uygun renksel özelliklere sahip, en uzun ömürlü ve etkinliği en yüksek olan tercih edilmelidir. 

Mekan içerisindeki mimariye uygun, istenen ortamı yaratacak armatürlerin seçiminde ise bu isteklerin yanı sıra kamaşma yaratmayacak, istenen ışık dağılım özelliklerine sahip, verimi yüksek ve uzun ömürlü, bakım ve montaj kolaylığı olanlar seçilmelidir. 

Armatürlerde kullanılan komponentlerin uluslararası standartlara uygunluğu, üretici firmanın garantisi ve tanınmışlığı dikkate alınmalıdır. Gelişen teknoloji sayesinde bir projede hangi armatürden kaç adet kullanılıcağını ve sağlanan aydınlık seviyesini artık aydınlatma programları sayesinde önceden görmek mümkündür.